זיקנה - והבעיות המלוות אותה - ד"ר אלעד לאור

10 בעיות נפוצות שמאפיינות את גיל הזיקנה וכדאי שתכירו

ככל שאנו מתבגרים, הגוף והנפש שלנו עוברים שינויים משמעותיים, מה שהופך אותנו רגישים יותר לבעיות בריאותיות שונות. מי שיכול להעיד על כך הוא ד"ר אלעד לאור, גריאטר מנוסה הפוגש מדי יום קשישים וקשישות ומסייע להם בכל האספקטים הרפואיים של תקופת הזיקנה. הבנת הבעיות הנפוצות הללו בגיל מבוגר יכולה לעזור לנו להתכונן טוב יותר לאתגרים שעלולים להתעורר. להלן רשימה של 10 בעיות נפוצות שעמן מתמודדים קשישים לעתים קרובות:
  1. דלקת פרקים וכאבי מפרקים – דלקת מפרקים ניוונית ודלקת מפרקים שגרונית נפוצות בקרב מבוגרים, מה שמוביל לכאבי פרקים, נוקשות ותנועתיות מופחתת.
  2. בעיות ראייה – מצבי ראייה הקשורים לגיל כמו קטרקט, גלאוקומה וניוון מקולרי עלולים לפגוע בראייה, מה שמקשה על משימות יומיומיות.
  3. אובדן שמיעה – אובדן שמיעה הוא בעיה שכיחה בגיל מבוגר, המשפיעה על התקשורת ועל איכות החיים הכללית. "הרבה מאוד מבוגרים סובלים מהבעיה הזו", מעיד ד"ר אלעד לאור. "אין ממה להתבייש, כיום יש עזרי שמיעה רבים שמשפרים את איכות החיים".
  4. מחלות לב – קשישים נמצאים בסיכון גבוה יותר למחלות לב כמו יתר לחץ דם, מחלת עורקים כליליים ואי ספיקת לב.
  5. אוסטאופורוזיס – צפיפות עצם מופחתת הופכת את העצמות לשבריריות יותר, ומגבירה את הסיכון לשברים ונפילות ומכאן לסיבוכים.
  6. דמנציה ומחלת אלצהיימר – ירידה קוגניטיבית היא דאגה משמעותית לא רק עבור מבוגרים, אלא עבור סביבתם, כאשר מחלת אלצהיימר וצורות אחרות של דמנציה משפיעות על הזיכרון והתפקוד הקוגניטיבי.
  7. דיכאון וחרדה – מבוגרים יכולים לחוות אתגרים בבריאות הנפש, הקשורים לעתים קרובות לשינויים בחיים, בידוד או מצבים בריאותיים כרוניים.
  8. סוכרת – סוכרת מסוג 2 שכיחה יותר בקרב קשישים, והיא מחייבת ניהול קפדני של רמות הסוכר בדם.
  9. בעיות נשימה – מצבים כמו מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) ודלקת ריאות יכולים להשפיע על הנשימה ועל בריאות הריאות הכללית.
  10. בריחת שתן – שליטה בשלפוחית השתן והמעיים עלולה להפוך לבעייתית עם הגיל, ומשפיעה על הפעילות היומיומית ועל איכות החיים. "גם בתחום זה, כמו באובדן שמיעה חלקי, ישנה בושה לפנות לטיפול. אל תתביישו, יש דרכים לטפל בכך", אומר אלעד לאור.
הבנת הבעיות הנפוצות הללו חיונית הן לקשישים והן למטפלים שלהם. בדיקות רפואיות סדירות, אורח חיים בריא ומעורבות חברתית יכולים לעזור למתן את הבעיות הללו ולשפר את הרווחה הכללית של מבוגרים. לסיכום, ההזדקנות היא חלק טבעי מהחיים, אך היא באה עם מערך האתגרים שלה. על ידי זיהוי וטיפול בבעיות נפוצות בגיל מבוגר, נוכל לפעול למען חוויה בריאה ומספקת יותר.
 
Rate this post

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *